icon language english

Welcome fest – výstava v Alšově Jihočeské Galerii

Alšova Jihočeské Galerie pro vás v rámci festivalu nachystala zlevněné vstupné na zajímavou výstavu Svobodní zednáři v umění, umění ve svobodném zednářství.
S kartičkou zaplatíte symbolické vstupné 20,- CZK. 
Bez kartičky je pro vás vstupné 90,- CZK.
Místo konání: klikněte zde.

O výstavě:
Ve spolupráci Veliké Lóže České republiky a Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích vznikla svým zaměřením unikátní výstava s názvem „Svobodní zednáři v umění, umění ve svobodném zednářství.“

Na území Rakouska lóže existovaly již v polovině 18. století. Pozorný divák seriálu Marie Terezie jistě zaznamenal, že v jednom z dílů se František I. Štěpán Lotrinský přiznává, že je svobodným zednářem.

V rámci našich zemí se však vznik první české, potažmo československé lóže datuje až do roku 1918, kdy byla po vzniku republiky založena lóže Jan Amos Komenský. Ta stála i v roce 1923 u zrodu Národní Veliké Lóže Československé (NVLČsl), první československé velkolóže na našem území. Její pokračovatelkou je v současnosti Veliká Lóže České republiky (VLČR). České svobodné zednářství tedy letos slaví 100 let od svého oficiálního založení.

Mezi zednáři byla už od počátku řada umělců. Vedle osobností, které své členství v Řádu neskrývali, jako byli např. malíř Alfons Mucha, byla i řada umělců, kteří svoji příslušnost k zednářství nedávali na odiv. Proto si u příležitosti tohoto významného dějinného výročí chceme připomenout nejen zednáře malíře, grafiky, sochaře, ale i umělce nezednáře, kteří se zednářstvím inspirovali a vytvořili díla, která v sobě nesou prvky zednářské symboliky.

Českobudějovická výstava si klade za cíl tyto umělce představit v jejich nepříliš známé podobě.